Czym jest pośrednictwo pracy?

Pośrednictwo pracy jest jedną z podstawowych usług rynku pracy, realizowaną przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy na rzecz poszukujących pracy oraz pracodawców.

Jeżeli jesteś osobą szukającą pracy to w ramach usługi możesz uzyskać informacje o ofertach pracy, organizowanych giełdach i targach pracy, a także możliwościach skorzystania z innej pomocy oferowanej przez urząd w sytuacji, gdy twoje potrzeby są większe niż oferuje to pośrednictwo pracy.

Jeżeli jesteś pracodawcą to w ramach pośrednictwa pracy możesz skorzystać z pomocy urzędu w poszukiwaniu pracowników. W ramach tej pomocy uzyskasz wsparcie w przygotowaniu oferty pracy, a także jej upowszechnieniu, doborze odpowiednich kandydatów, którzy następnie zostaną skierowani do ciebie na rozmowę. Na życzenie, w ramach realizacji usługi, urząd może zorganizować dla ciebie giełdę pracy lub zaprosić cię do wzięcia udziału jako wystawca w organizowanych targach pracy.

Jakiego typu pomoc w ramach usługi oferuje urząd?

W ramach usługi pośrednictwa pracy urzędy pracy realizują szereg zadań na rzecz swoich klientów – bezrobotnych, poszukujących pracy i pracodawców.

Najważniejszymi działaniami podejmowanymi w ramach usługi jest pozyskiwanie od pracodawców ofert pracy, które następnie upowszechniane są do publicznej wiadomości w siedzibach urzędów i w Centralnej Bazie Ofert Pracy, a także poprzez inne środki masowego przekazu.

Przyjęcie oferty pracy i jej upowszechnienie wiąże się z koniecznością zapewnienia przez urząd odpowiedniego kandydata na zgłoszone miejsce pracy. Pracownicy urzędu realizujący zadania w ramach usługi z jednej strony udzielają pomocy bezrobotnym i poszukującym pracy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia poprzez przekazywanie informacji o ofertach pracy i kierowanie ich do pracodawców na rozmowę kwalifikacyjną, z drugiej udzielają pomocy pracodawcom w pozyskaniu odpowiednich pracowników kierując osoby, które najlepiej spełniają wymagania zgłoszone w ofercie pracy.

Pracownicy urzędu inicjują i organizują spotkania bezrobotnych i poszukujących pracy z pracodawcami w ramach giełd i targów pracy.

Ważnym zadaniem jest również informowanie klientów o aktualnej sytuacji i przewidywanych zmianach na lokalnym rynku pracy oraz przekazywanie osobom bezrobotnym informacji o przysługujących im prawach i obowiązkach wynikających z rejestracji w urzędzie.

Kto i w jaki sposób może skorzystać z pośrednictwa pracy?

Z usługi pośrednictwa pracy może skorzystać każdy gdyż jest ono świadczone dla osób zarejestrowanych i niezarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy, w tym obywateli państw EOG, pracodawców krajowych oraz pracodawców z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej i innych państw jeżeli na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi obywatele tych państw mogą korzystać ze swobody przepływu osób.

Jakich korzyści dostarcza usługa?

Pośrednictwo pracy jest świadczone wszystkim zainteresowanym bezpłatnie zgodnie z zasadami:

  • dostępności usługi dla poszukujących pracy oraz dla pracodawców;
  • dobrowolności – oznaczającej wolne od przymusu korzystanie z usługi;
  • równości – oznaczającej obowiązek udzielania wszystkim bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w znalezieniu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie lub orientację seksualną;
  • jawności – oznaczającej, że każde wolne miejsce pracy zgłoszone do urzędu pracy jest podawane do wiadomości bezrobotnym i poszukującym pracy.

Co to jest oferta pracy?

Oferta – to wolne od wymagań naruszających zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, w rozumieniu przepisów prawa pracy, zgłoszenie przez pracodawcę do powiatowego urzędu pracy co najmniej jednego wolnego miejsca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w określonym zawodzie lub specjalności w celu uzyskania pomocy w znalezieniu odpowiedniego pracownika.

Oferta odpowiedniej pracy – to zatrudnienie lub inna praca zarobkowa, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe lub może je wykonywać po uprzednim szkoleniu albo przygotowaniu zawodowym dorosłych, a stan zdrowia pozwala mu na ich wykonywanie oraz łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego nie przekracza 3 godzin, za wykonywanie których osiąga miesięczne wynagrodzenie brutto, w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Jeżeli jesteś osobą zarejestrowaną jako bezrobotny, a urząd dysponuje ofertą odpowiedniej pracy dla ciebie, zostaniesz poinformowany o tej ofercie przez doradcę klienta i zostanie wydane ci skierowanie do pracodawcy na rozmowę.

W przypadku, gdy odmówisz przyjęcia takiego skierowania, a odmowa nie będzie uzasadniona, zostaniesz wykreślony z rejestru urzędu na okres przewidziany w art. 33 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czyli na 120 dni przy pierwszej odmowie, 180 dni przy drugiej odmowie i 270 dni przy trzeciej i każdej następnej odmowie przyjęcia proponowanej oferty odpowiedniej pracy.

Pamiętaj! Po rozmowie z pracodawcą jesteś zobowiązany do zwrócenia skierowania w oznaczonym przez urząd terminie.

Oferta innej pracy zarobkowej – oferta, która nie spełnia przynajmniej jednego z warunków przypisanych ofercie odpowiedniej pracy (powyżej), jest traktowana jako oferta innej pracy zarobkowej.

W przypadku, gdy urząd nie może przedstawić ci oferty odpowiedniej pracy, doradca klienta ma obowiązek poinformowania o możliwości zatrudnienia na ofertę innej pracy zarobkowej. Gdy odmówisz skorzystania z takiej propozycji nie będzie to skutkowało wykreśleniem z rejestru osób bezrobotnych.

Twoja zgoda na wystawienie skierowania na ofertę innej pracy zarobkowej skutkuje tym, że jesteś zobowiązany do spotkania z pracodawcą i rozliczenia skierowania po odbytym spotkaniu w wyznaczonym terminie.

Rodzaje ofert pracy

Urząd pracy przyjmuje od pracodawcy ofertę pracy i podaje ją do publicznej wiadomości jako ofertę otwartą lub zamkniętą.

Oferta otwarta to oferta pracy, w której pracodawca wyraził zgodę aby została upowszechniona wraz z jego danymi kontaktowymi.

Na ofertę otwartą możesz zgłosić się do pracodawcy samodzielnie, gdyż udostępnione przez pracodawcę dane kontaktowe dostępne są dla wszystkich bez ograniczeń.

Oferta zamknięta to oferta pracy, w której pracodawca zastrzegł swoje dane do wiadomości urzędu i tylko tych osób zarejestrowanych w urzędzie, które będą kierowane do niego przez urząd w związku ze zgłoszoną ofertą.

Jeżeli spełniasz wymagania określone postawione przez pracodawcę w ofercie pracy, na ofertę zamkniętą może skierować cię doradca klienta.

Ogłoszenia z aktualnymi ofertami pracy możesz znaleźć:

  • na tablicy ogłoszeń Powiatowego Urzędu Pracy w pok. Nr 14
  • w lokalnej prasie
  • w Internecie

Każda osoba, nie tylko ta zarejestrowana w urzędzie, może skorzystać z ofert pracy składanych do Powiatowego Urzędu Pracy w Mysłowicach.

Informacje na temat ofert pracy a w szczególności dane pracodawcy można uzyskać bądź bezpośrednio z ofert pracy bądź telefonicznie pod nr (32) 223-25-54 lub (32) 223-25-53 bądź też osobiście w pok. nr 14.

Podstawa prawna

Powrót

Pokaż komentarz

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Poszukujący pracy
Podmiot udostępniający informację:
Informację opublikował:Admin Admin
Data publikacji:20.11.2003 08:39
Informację aktualizował:Arkadiusz Mastalerczuk
Data aktualizacji:03.03.2016 09:34